Droga do szczęścia – to był koncert muzyki Dawida Bajgelmana, jaki odbył się na zakończenie Prologu 30. FKŻ w krakowskiej synagodze Tempel. Wykonali go Bester Quartet, Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz i Jorgos Skolias. Koncert dedykowany był pamięci Jana Kulczyka i zorganizowany we współpracy z Kulczyk Foundation.

Z powodu obostrzeń pandemicznych, koncert ten odbył się bez udziału publiczności. Zarejestrowała go Telewizja Polska i zostanie on wyemitowany na antenie TVP Kultura 17 kwietnia o 21.50. Będzie on też dostępny równocześnie przez internet na platformie TVP stream

Ten niezwykły koncert był wielkim finałem Prologu 30. FKŻ – najdłuższego w historii, bo trwającego aż 6 miesięcy Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Był to jednocześnie już piąty koncert dedykowany pamięci biznesmena i filantropa Jana Kulczyka. Od 2016 roku organizujemy podczas FKŻ koncerty pod patronatem Kulczyk Foundation. Promują one szacunek i tolerancję, pokazują – jak mawiał prof. Władysław Bartoszewski – jak pięknie się różnić. I jak na tych różnicach budować lepszy świat.

Emisja koncertu będzie miała miejsce kilka dni po 133. rocznicy urodzin kompozytora utworów, które w nowatorski sposób zaaranżował Jarosław Bester – założyciel słynnego Bester Quartet (nagrywającego m.in. dla kultowej wytwórni Tzadik). Do koncertu zaprosił czołówkę polskich wokalistów jazzowych: Grażynę AuguścikDorotę Miśkiewicz i Jorgosa Skoliasa. Na scenie wystąpili członkowie Bester Quartet: Ryszard Pałka– instrumenty perkusyjne, Dawid Lubowicz – skrzypce i Maciej Adamczyk – kontrabas oraz zaproszeni gościnnie: wiolonczelista Krzysztof Lenczowski i trębacz Michał Bylica.

Podczas koncertu prezentowany był materiał z płyty CD zespołu Bester Quartet pt. Bajgelman. Get to Tango (wyd. Anaklasis, 2020). Płyta ta została nagrana przy wsparciu rodzin Berelson i Bajgelman, oraz przez Friends of the Cracow Jewish Culture Festival i jest dostępna na stronie wydawnictwa.

Pomysłodawcą powstania tego projektu był Miron Zajfert przy wsparciu dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi  – Joanny Podolskiej.

Zapraszamy do obejrzenia koncertu w TVP Kultura oraz na platformie streamingowej TVP – w sobotę, 17 kwietnia 2021 roku o godzinie 21.50

 

tvp_2 kulczyk-foundation-300x97-1