http://besterquartet.com/wp-content/uploads/2013/10/bester-jarek.jpg
fot. Dorota Koperska

Jarosław BESTER

Akordeonista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie,
laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych.
Jest twórcą Bester Quartet ( dawniej The Cracow Klezmer Band ) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.

W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu.
Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków w Europie i w świecie.

W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w USA, Niemczech, Szwecji, Francji, Finlandii, a także w Polsce.

Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych i klubach muzycznych na całym świecie między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji, Rosji, Ukrainie, Węgrzech, Belgii, Holandii, Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Kanadzie, Hiszpanii, Mołdawii, Bułgarii, Serbii, Słowacji, Białorusi.

Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją.
Spośród wielu nazwisk które można by wymienić są takie wybitności jak:
John Zorn, Tomasz Stańko, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Kurt Rosenwinkel, Frank London, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky, Jorgos Skolias, Vitold Rek, Bronek Duży, i wielu innych.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

· II nagroda – Festiwal Muzyki Rosyjskiej i Radzieckiej (POLSKA 1987)
· I nagroda – Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy (POLSKA 1991)
· I nagroda – I Festiwal Muzyki Akordeonowej (POLSKA 1993)
· I nagroda – II Festiwal Muzyki Akordeonowej (POLSKA 1993)
· II nagroda – Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy (POLSKA 1994)
· I nagroda – Między wojewódzki konkurs Akordeonowy (POLSKA 1994)
· II nagroda – Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy (POLSKA 1996)
· V nagroda – Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy (NIEMCY 1996)
· I nagroda – Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy (POLSKA 1997)
· Nagroda Specjalna Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi (POLSKA 1997)
· II nagroda w kategorii „ Zespoły kameralne” (POLSKA 1998)
· III nagroda w kategorii „Trio” – III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego (POLSKA 1999)
· I nagroda w Kategorii „Trio” – IV Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe (POLSKA 2000)
· Grand Prix – Nagroda Prezesa Polskiego Radia (POLSKA 2000)

Dyskografia

De Profundis -Tzadik New York 2000, TZ 7143
The Warriors – Tzadik New York 2001, TZ 7157
Bereshit -Tzadik New York 2003, TZ 7183
Sanatorium Under the Sign of the Hourglass -Tzadik New York 2005, TZ 7349
Balan – Tzadik New York 2006 TZ 7358
Remembrance – Tzadik New York 2007 TZ 8116
Masada Anniversary ediotion vol. 2 –“ Voices of the Wilderness –Tzadik New York 2003, TZ 7172
Metamorphoses – Tzadik 2012, TZ 8170
The Golden Land – Tzadik 2013, TZ 8178
Krakoff (DVD /Audio) – For Tune 2013

Gościnnie

PastForward – GMA Records 1724-5 (2003) produced by Grazyna Auguscik
River – GMA Records 1724-4 (2001/2002) produced by Grazyna Auguscik
Sztetlah- Dembitzer Music (2005) produced by Ireneusz Socha
Vitold Rek & EastWestWind – Taso Music (2006) produced by Vitold Rek
Grazyna Auguscik Group Live Sounds –GMA Records (2007) Producer by Grazyna Auguscik
A ty siej – Habakuk – EMI Music Poland (2007 )
Dobrej nocy i Sza – G. Auguścik & A. Oleś – Format (2008)
Bal u Pana Boga – J. Słowińska & J. Bester – 2010

Najbliższe
Koncerty

Wkrótce nowy plan koncertów