http://besterquartet.com/wp-content/uploads/2013/10/goldenland_285x285.jpg
  • Wydanie
    Tzadik 2013
  • Katalog
    TZ 8178
  • Nośnik
  • Czas
    50:36

Bester Quartet
The Golden Land

1. Di Lalke
2. Shloymele Liber
3. Dos Lidl fun Goldenem Land
4. Oy, Briderl, L’Chayim
5. Kinder Yoren
6. Oreme Shnayderlech
7. Reysele
8. Unser orem kind
9. Krigsinvalid
10. Kivele

Skład:

Jarosław Bester – akordeon
Jarosław Tyrała – skrzypce
Oleg Dyyak – akordeon, klarnet, instrumenty perkusyjne
Mikołaj Pospieszalski – kontrabas

Goście specjalni:

Tomasz Ziętek – trąbka
Magdalena Pluta – wiolonczela
Marcin Malinowski – Klarnet basowy

Opis

Główny filar ukazującej się od 2000 roku serii Radical Jewish Culture, Jarosław Bester jest jednym z najbardziej uznanych, twórczych i wirtuozerskich muzyków nurtu New Jewish Renaissance. Jego kwartet, dawniej The Cracow Klezmer Band opublikował siedem płyt dla wytwórni Tzadik w tym dwie to aranżacje utworów Masada Songbooks Johna Zorna.

Bester Quartet podejmuje niezwykły dialog z utworami Mordechaja Gebirtiga, wybitnego artysty tworzącego w języku jidysz niezapomniane pieśni i wiersze jego czasów. Zamordowany w Krakowskim getcie w krwawy czwartek, jego piosenki stały się podstawowym repertuarem w Teatrach Jidysz, który propagowany jest do dnia dzisiejszego. Intensywne i pełne emocji aranżacje Bestera wzbogacają liryczne melodie Gebirtiga o współczesny, artystycznie niepowtarzalny kontekst.

Szanowni Państwo!

Projekt, który zaowocował płytą “The Golden Land” wydaną nakładem wytwórni Tzadik Johna Zorna to jedno z najważniejszych i najbardziej ekscytujących przedsięwzięć w historii zespołu Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band). Pierwotnie nosił on nazwę “Project Gebirtig” i został przygotowany na zamówienie III edycji Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska w Warszawie gdzie odbyła się jego premiera 22 kwietnia 2012 roku, a także podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie 2 lipca 2012.

Pomysłodawcą i mentorem tego przedsięwzięcia był Miron Zajfert, który przez blisko dwa lata konsultował ze mną wiele aspektów związanych z jego formą, treścią czy też estetyką. Wielokrotne spotkania, różne koncepcje, poszukiwanie ciekawych artystów na polskiej scenie muzycznej zaowocowały płytą, którą od 18 czerwca 2013 roku można nabyć na całym świecie.

W imieniu całego zespołu Bester Quartet dziękuję FNMŻ w Warszawie i FKŻ w Krakowie, a w szczególności Mironowi Zajfertowi za pomoc, zaangażowanie i za te dwa lata owocnej współpracy!

Jarosław Bester